ترامپولین Trampoline چیست؟

ترامپولین

ترامپولین Trampoline یا همان تشک پرش یکی از وسیله های تمرینی در ورزش ژیمناستیک میباشد که امروزه در میان کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان وسیله تفریحی و ورزشی بسیار محبوبی میباشد

ترامپولین از یک صفحه لاستیکی که با فنر و یا حلقه های کشی به فریمی فلزی و پایه دار به اشکال مختلف مانند دایره و یا چندضلعی و با ارتفاع از زمین به ورزشکار اجازه می دهد پرش های متوالی یا جامپینگ را روی آن انجام دهد.

تحقیقات نشان داد این وسیله نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگان و سالمندان، حتی ورزشکاران حرفه ای نیز بسیار مفید است. همچنین فضانوردان برای افزایش توان جسمانی خود و کاهش عوارض بی وزنی، از ترامپولین کمک میگیرند.

انواع ترامپولین و راهنمای خرید آن

ترامپولین گرد

ایده آل ترین نوع ترامپولین برای استفاده تفریحی درمنزل  و رایج ترین نوع اقتصادی ترامپولین ها هستند که درسایز وکیفیت های مختلف طراحی شده اند و بدلیل فرم دایره ای آن یکی از ایمن ترین مدل های ترامپولین میباشد.

در این مدل به دلیل گرد بودن پس از هربار پرش در مرکز آن فرود میآیید.

ترامپولین گرد

ترامپولین مستطیلی

این مدل ترامپولین برای ورزشکاران ژیمیناستیک حرفه ای و نیمه حرفه ای ساخته شده است.

اگردر منزل خود حیاط خلوت دارید و ورزش ژیمناستیک را دنبال می کنید ومیخواهید پرش های بلندی داشته باشید بهترین انتخاب هستند.

در این مدل پس از هر بار پرش درمرکز ترامپولین فرود نمی آیند بلکه شما تصمیم می گیرید درجایی که دوست دارید فرود بیایید.

ترامپولین مستطیلی

ترامپولین بیضی

این نوع ازترامپولین جهت پرش های بسیار بلند استفاده میشود وازمحبوبیت زیادی در بین حرفهای ها برخوردار میباشد . این مدل چیزی بین نوع مستطیل و گرد بوده که بدلیل فضای پرش بیشتر لذت پریدن را دوچندان میکند.

ترامپولین بیضی شکل

ترامپولین چند ضلعی

 اینها بزرگ و امن هستند و در هربار پرش محل فرود با انتخاب ورزشکار میباشد وبه طور کلی مشابه مدل ترامپولین مستطیلی می باشد.

ترامپولین چند ضلعی

مینی ترامپولین

اگر در خانه فضای محدودی دارید این مدل به اندازه کافی کوچک است و به راحتی در گوشه ای از خانه جای میگیرد ، همچنین ارزان تر از مدل های دیگر ترامپولین نیز هستند.

تمرین با این مدل ها بر تمام بدن تاثیر می گذارد، دامنه حرکت و پرش در آنها کمتر است، ولی تحرک در آنها بیشتر از سایر انواع ترامپولین است. حرکت های سریع پا باعث افزایش چربی سوزی و در نتیجه کاهش وزن می شود. مینی ترامپولین ها در بسیاری از تمرینات ایروبیک به صورت دسته جمغی استفاده میشود.

مینی ترامپولین
ترامپولین کودکان

نکات مهم هنگام خرید ترامپولین

شکل ظاهری محصول

انتخاب نوع ترامپولین بر اساس شکل ظاهری( گرد، مستطیل و…)

سایز ترامپولین

توجه به سایز ترامپولین و اندازه کلی محصول باید در خرید ترامپولین لحاظ گردد.

ترامپولین Trampoline به صورت کلی به سه دسته طبقه بندی میشوند:

کودکان

نوجوانان

بزرگسالان

ساده یا حفاظ دار

ترامپولین زمینی

اگر قصد پرش های بلند با استفاده از تشک جامپینگ را دارید ویا تشک را برای کودکان می خرید حتماً از مدل های حفاظ داراستفاده نمایید.

حداکثر وزن قابل تحمل

از دیگر فاکتورهای اساسی در انتخاب و خرید ترامپولین توجه به بیشترین وزنی است که محصول شما می تواند آن را تحمل کند.مدل های کودکانه از تحمل وزن کمتر و مدل بزرگسالان ازتوان بیشتری برای تحمل وزن برخوردار است.

جنس فریم

فریم های فولادی در مقایسه با فریم آلومینیوم مقاومت بالاتری دارد و عمدتا در انواع بزرگسالان استفاده میشود.

ویژگی های جانبی ترامپولین Trampoline

توجه به پد و کاور دوخته شده، ضربه گیرها، کیفیت فنرهای به کار رفته ، دسته دار بودن یا نبودن ترامپولین و همچنین قابلیت نصب بر روی دستگاه های الکترونیکی جهت خروجی اطلاعات شما مبنی بر نوع و میزان تحرکاتتان و… همگی از امکانات جانبی هستند که در هنگام خرید باید مدنظر قرارگیرد.

فروشگاه ترامپولین و لوازم جانبی

 

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *